“A mérés az osztás (=bennfoglalás!) praktikus tudása: ‘valamiben hányszor van meg valami’.
A többi már csak díszítés.” Dr. Pápay Zsolt
Mikor kötelező hitelesíteni és mikor elég a kalibrálás?
Minden olyan mérőeszközt- és így mérleget is, mellyel ún. „joghatással járó” méréseket végeznek hitelesíteni kell. Az alábbi esetek minősülnek joghatással járó mérésnek mérleggel történő tömegmérés esetén:
Nem automatikus működésű mérleggel történő tömegmérés esetén (megj.: nem automatikus működésű az a mérleg, melyre a mérendő tömeget a felhasználónak kell felhelyezni, majd levenni a mérőfelületre/ről)
amelyek tömeg meghatározására szolgálnak
– kereskedelmi ügyleteknél (pl zöldség-gyümölcs/élelmiszer eladása során, mikor a fizetendő vételár a mérleggel mért tömeg alapján kerül kiszámításra, majd ezt a pénzösszeget tűntetik fel a kiállított számlán/blokkon stb.)
– vám, illeték, tarifa, adó, bírság, díj vagy hasonló típusú fizetéseknél, ahol a fizetendő összeg meghatározásához a mérleggel mért tömeget veszik alapul.
– jogszabályok vagy más szabályok alkalmazása, illetve szakértői vélemények bíróság részére történő adása során, ahol az állásfoglaláshoz/szakvéleményhez a mérleggel mért tömeget veszik alapul.
– gyógyszerek és gyógyhatású készítmények gyógyszertárban történő előállítása, valamint az orvosi és gyógyszertári laboratóriumokban végzett analízisek során.
Milyen mérleget lehet hitelesíteni?
Csak olyan mérleg hitelesíthető, mely sikeres típusvizsgálaton esett át és hitelesítési engedélyt kapott.
Ezek a mérlegek a legegyszerűbben onnan ismerhetők fel, hogy a „d” osztásköz/felbontás mellett megadták az „e” hitelesítési osztásértékét is. Ilyen mérleg pl. a webáruházunkban is megvásárolható.
Az „e” érték labormérlegek esetén jellemzően 10d értékű, míg ipari mérlegek esetén általában e=d.
Kalibrálással vagy hatósági hitelesítés leszervezésével kapcsolatban bővebb információ: +36 88 999 100 vagy iroda@meolit.